AIS - Automatski identifikacioni sistem

17.09.2006 nauCAT
  •  Share on X
AIS - Automatski identifikacioni sistem

Automatski identifikacioni sistem (AIS) koji je obavezan kod komercijalnih brodova još od 2004, sada je dostupan i za jahte. Praktički, svi značajni proizvođači elektronike za rekreacijska plovila rade s AIS-om i prezentiraju ne samo prijemnike, već i AIS transpondere (odašiljače) za jahte. Važnost ovih jedinica za sigurnost posade usporediva je sa specijalnim radarskim sistemom za sportske brodove, koji je uspješno predstavljen prije par godina.
AIS se trenutno koristi na komercijalnim brodovima gdje u čestim intervalima odašilje njihove podatke, u koje su uključeni podaci o identifikacijskom kodu, poziciji, brzini i smjera plovidbe. Ovi podaci služe drugim brodovima za uvid u stanje u njihovoj blizini, uključujući sada i jahte. Izvorno su postojali samo tabularni displeji s podacima čije je tumačenje bilo prilično komplicirano, no razvojem elektronike navigacioni su programi i chart ploteri razvijeni da na ekranu mogu odmah direktno prikazati sve primljene podatke.
Novi sigurnosni sistem, razvijen da između ostalog spriječi sudare na moru, radi tako dobro da se cjelokupno nadgledanje brodova u Kielskom kanalu kod Hamburga radi tom tehnikom. To praktički znači da je eliminirana potreba za kontrolorima prometa koji su promatrali i regulirali promet na čvornim točkama.
AIS transponderi za jahte osigurat će da rekreaciona plovidba postane sigurnija, posebno u područjima velikog prometa. Jedinice instalirane na jahti programirane su da daju prioritet većim i bržim brodovima. To osigurava da i u vodama popularnim za krstarenja AIS u potpunosti ispuni svoju zadaću, dajući informacije o kretanju komercijalnih brodova.

Što je Automatski identifikacioni sistem (AIS)?
To je slika brodskog radarskog displeja popunjenog elektronskim navigacionim podacima, koji uključuju poziciju za svaki značajan brod unutar radio dosega, svaki obilježen vektorom brzine i smjera. Svaka "oznaka" broda u mogućnosti je odražavati stvarnu veličinu broda s pozicijom po GPS-u ili diferencijalnoj GPS točnosti. Ako se "klikne" na brodsku oznaku, moguće je doznati ime broda, smjer i brzinu, klasifikaciju, pozivni znak, registracijski broj, MMSI (Maritime Mobile Service Identities) i ostale informacije. Informacije o manevrima, najbližoj točki mimoilaženja, vremenu do najbliže točke mimoilaženja i ostale navigacijske informacije, puno točnije od informacija dobivenih od automatskog radarskog prikaza, također su dostupne. Pregršt potrebnih informacija, koje je do sada mogao pružiti samo moderan centar za nadzor i upravljanje prometom, sada u svakom trenutku može imati svaka jahta opremljena AIS uređajem.
S ovim informacijama, skiper preko VHF-a može pozvati svaki brod oslovljavajući ga imenom, a ne kao do sada "brod na mojoj lijevoj pramčanoj strani", ili nekim drugim nepreciznim imenima. Ili ga može direktno zvati uz upotrebu GMDSS (Global Maritime Distress & Safety System) opreme. Ili, brodu može poslati, kao i primiti od njega, kratku sigurnosnu email poruku.
AIS je brodski emitirajući sistem koji radi kao transponder, operativan na VHF kanalima, sposoban upravljati s 4500 podataka u minuti s njihovim ažuriranjem svake dvije sekunde. On upotrebljava tehnologiju nazvanu Self-Organizing Time Division Multiple Access (SOTDMA) da bi zadovoljio veliku brzinu emitiranja, koja osigurava pouzdanu brod-brod komunikaciju.
Izvori: Hanseboot, US coastguard

  •  Share on X

Najčitanije